سوالات برنامه ریزی استراتژیک با پاسخ تشریحی

دانلود فایل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سوالات برنامه ریزی استراتژیک pdf

بسته به اندازه و پیچیدگی تجارت و کار ، می تواند یک صفحه باشد یا یک ماده پر کننده را پر کند.

بیشتر مدیران می توانند از داشتن یک برنامه استراتژیک بهره مند شوند. روند تهیه یک برنامه به مدیر (و تیم) کمک می کند تا عقب نشینی کند و بررسی کند که کجا هستند ، کجا می خواهند بروند و چطور احتمال دارد به آنجا برسند. در غیاب برنامه ، کارها همچنان به صورت روزمره انجام می شوند اما اغلب فاقد احساس هدف و اولویت هستند.

هفت عنصر اساسی یک برنامه استراتژیک وجود دارد. در حالی که اغلب موارد بیشتری در برنامه گنجانده می شود ، این هفت عنصر به شما کمک می کند تا شروع کنید.

 

© The Balance 2018 سوالات برنامه ریزی استراتژیک pdf
بیانیه چشم انداز
بیانیه چشم انداز روشی را که شما در مورد تجارت خود تصور می کنید توصیف می کند. به همین ترتیب ، باید رویا را به شکلی الهام بخش به کارمندان و مشتریان شما برساند.

بیانیه چشم انداز باید به طور مداوم مورد بازبینی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که هنوز با روشی که شرکت خود را مشاهده می کنید مطابقت دارد. سوالات برنامه ریزی استراتژیک pdf

بیانیه چشم انداز هارلی-دیویدسون متمرکز بر حفظ و شناخته شدن برند خود در سطح بین المللی است ، با استفاده از قدرت ترکیبی سهامداران و کارمندان خود برای ایجاد ارزش و نوآوری:

هارلی-دیویدسون ، یک شرکت بین المللی اقدام گرا است و در تعهد خود برای بهبود مستمر روابط سودمند متقابل ما با سهامداران (مشتریان ، تأمین کنندگان ، کارمندان ، سهامداران ، دولت و جامعه) پیشرو است. هارلی دیویدسون معتقد است که کلید موفقیت ایجاد تعادل در منافع ذینفعان از طریق توانمندسازی همه کارمندان برای تمرکز بر فعالیت های ارزش افزوده است.
بیانیه ماموریت
در حالی که یک چشم انداز ، نحوه مشاهده تجارت شما در برابر مشتریان و سهامداران را توصیف می کند ، بیانیه ماموریت توصیف می کند که در حال حاضر چه کاری انجام می دهید. این اغلب شرح می دهد که شما چه کاری انجام می دهید ، برای چه کسی ، و چگونه. تمرکز بر ماموریت خود هر روز باید شما را قادر به رسیدن به چشم انداز خود کند. بیانیه مأموریت می تواند انتخاب های شما را گسترش دهد و یا آنها را محدود کند.

RedHat بیش از 25 سال است که ارائه دهنده سیستم عامل های لینوکس است. این یک بیانیه ماموریت ساده دارد:

برای ایجاد کاتالیزور در اجتماعات مشتریان ، مشارکت کنندگان و شرکای ایجاد فناوری بهتر به روش منبع باز. سوالات برنامه ریزی استراتژیک pdf
چشم انداز و مأموریت نیز می تواند در همان بیانیه ترکیب شود. شرکت والت دیزنی این کار را انجام می دهد:

ماموریت شرکت والت دیزنی این است که از طریق قدرت داستان سرایی بی نظیر ، منعکس کننده مارک های برجسته ، ذهن های خلاق و فن آوری های نوآورانه ، مردم سرتاسر جهان را سرگرم ، آگاه و الهام بخشد.
توجه داشته باشید که این عبارت هم آمال انگیز است (“این است که …”) و هم توصیف آنچه که آنها انجام می دهند و نحوه انجام آن است (“از طریق …”).

ارزشهای اصلی
ارزشهای اصلی باورها و رفتارهای شما را توصیف می کنند. آنها اعتقاداتی هستند که به شما کمک می کنند تا به چشم انداز و مأموریت خود برسید.

شرکت کوکاکولا مقادیر اصلی خود را به شرح زیر ذکر می کند:

رهبری: شهامت شکل دادن به آینده بهتر
همکاری: استفاده از نبوغ جمعی
صداقت: واقعی باشید
پاسخگویی: اگر قرار باشد باشد ، به من بستگی دارد
اشتیاق: در قلب و ذهن متعهد است
تنوع: به همان اندازه مارک های ما
کیفیت: کاری که ما انجام می دهیم ، به خوبی انجام می دهیم سوالات برنامه ریزی استراتژیک pdf
تجزیه و تحلیل SWOT
SWOT مخفف نقاط قوت ، ضعف ، فرصت ها و تهدیدها است. یک تجزیه و تحلیل SWOT به موقعیت های تجاری در مورد موقعیت آنها در بازار کمک می کند. به شما امکان می دهد جنبه های مهم ، اتفاقات و دشمنان کسب و کار خود را مشخص و نامگذاری کنید.

نقطه قوت یک کسب و کار می تواند توانایی آن در جذب مشتری محلی باشد ، در حالی که ضعف آن ممکن است ناتوانی در ورود به یک پایگاه مصرف کننده غیر محلی باشد. یک رقیب محلی که با مشتریان غیر محلی ارتباط دارد می تواند با یک وضعیت مالی روبرو شود و به این تجارت فرصت دهد.

با این حال ، تجارت دیگر در صورت خروج از بحران ها همچنان به عنوان یک تهدید باقی می ماند. اگر رقیب دیگری در تلاش است تا مشتری خود را گسترش دهد ، این یک تهدید نیز محسوب می شود.

اهداف بلند مدت
اهداف بلند مدت عباراتی هستند که سطح زیر چشم انداز را جمع می کنند و نحوه برنامه ریزی برای دستیابی به آن را توصیف می کنند. این مجموعه از اهداف معمولاً از سه سال آغاز می شود و در حدود 5 سال از آینده گسترش می یابد و مستقیماً با بیانیه های مأموریت و چشم انداز هماهنگ می شود. سوالات برنامه ریزی استراتژیک pdf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *